Jeg har hatt muligheten til å grave litt i det tekniske rundt LNC og tilpasning til jordsmonn/sand.
Dette er mer komplisert/avansert enn jeg var klar over:
- Som kjent må LNC tilpasses til hver sandtype
- Riktig formel for LNC utgjør en kombinasjon av ulike typer leire
- Riktig formel for LNC innebærer størrelse på LNC partiklene/skivene som matcher sanden, mao er det ulik størrelse utifra type sandtype.
- Riktig formel for LNC innebærer lading (statisk elektrisitet) som passer for akkurat denne sandtypen/sandkornene. Dvs at det er ulik lading for hver sandtype. Noen sandkorn har eksempelvis høyere lading på undersiden enn oversiden.
Med andre ord er treffende LNC en kombinasjon av:
Riktig leiremix + riktig størrelse på leirepartikler + riktig lading
Den nye enheten er mer avansert teknisk enn de gamle kontainerne på flere måter. DC sentralt sitter, som dere vet, med know-how om hvilken LNC-formel som behøves til de ulike sandtypene ( bare i uae er det tidligere sagt 200+ varianter).
Når sanden er analysert, finner DC ut hvilken formel for LNC sanden trenger. Oppskriften går digitalt fra Dc og direkte til den nye enheten. Med andre ord vet ikke de lokale noe om hva slags LNC-cocktail de påfører.
Dette bidrar til å beskytte selskapets know-how.
Det betyr ikke at dagens aksjonærer får noe særlig igjen.