Diskusjon Triggere Porteføljer Aksjonærlister

Photocure småprat 2019 (PHO)

Vi ser på de samme tallene, tror vi kan leve godt med å ikke alltid tolke dem 100% likt. :slight_smile:

Men akkurat den situasjonen vi er i nå gjør at jeg har vært litt defensiv i min posisjonering i aksjen og vektet meg en liten smule ned når den gikk så høyt som den gjorde nå.

For til Q4 kan faktisk selskapet gjøre et helt greit kvartal (som du sier kan tallene fra Q3 være enn opphopning på tall som like gjerne kunne havnet inn i Q4), men likevel skuffe til nedsiden slik at det utløser volatilitet.

Selv har jeg faktisk såpass stor tro på selskapet nå at jeg legger en ganske solid fremskrivning til grunn når det gjelder skop.

Og så blir det selvsagt utrolig spennende å se omsetning for Q4, for akurat nå er det en liten smule avvik mellom guiding og performance hittil i år.

Summa summarum: Aksjen har gått vanvittig sterkt nå, og folk må nesten ta sin egne valg på hvilket punkt de gjør sin inntreden. Den er en god del mer kjøpbar på 80 enn på 100 selvsagt.

4 Likes

Et ärlig svar: Forhaapentligvis ingen ting. Tidligere trodde jeg det gikk fort aa kjöpe og ta blc i bruk. (Tippet aarets sluttkurs for Pho i OK’s spörrelek paa 720, og kurs under anser jeg fortsatt som lav.)
Etter tidligere aa ha värt top 50 i Pho har jeg benyttet treskoenes nedsalg i PCIB. Skulle raketten tennes i PCIB för Q1- Pho kommer, öyner jeg muligheten til aa flytte tyngdepunktet paa nytt.
Har etter mine forhold värt tungt inne i begge siden tidlig i 2017.

1 Like

Vi er nok ganske enig.
Tar på meg ganske nøytrale/forsiktige briller når jeg vurderer tall og trender.

Hva gjelder omsetning er vi veldig samkjørt. Cysview-salget har pt ikke god nok fart eller akselerasjon for å nå guiding. Det er to utfall:

  1. Selskapet oppnår ikke 20 mill usd eller mer i 2020
  2. Omsetningen akselerer kraftig og nok til at guidingen innfris.

Hvis 2) blir resultatet, så kommer 2021 til å bli en gedigen fest for både selskapet og aksjonærene.

Sitter ganske stabil med min post i Pho.
Jeg velger heller å sitte gjennom svingninger enn å risikere å trade bort aksjer (være delvis ute den dagen kursen plutselig går)
Har for øvrig nok aksjer til at det blir hyggelig om/når dette tar av.

2 Likes

Ja jeg klarer ikke helt legge fra meg det scenario nr 2 der. :slight_smile: Det er et herlig bullscenario å ha som en karamell innerst i skapet.

Jeg har uansett sagt en stund nå at folk bør ikke stirre seg blind på 2020, det er trendingen for 2021 og 2022 som er viktigst, og der vil vi få mer og mer svar på rapportene gjennom neste år.

En ting vet vi: På Q4 kommer overskriftene til å være at børsraketten Photocure klokker inn sitt første skikkelige overskudd på lange tider, det sikkerstiller innbetalingen fra Kina. Kanskje kan Dan allerede på DNB Healthcare slå fast at de pengene er på bordet?

2 Likes

Men i den grad ditt første scenario skulle slå til, så stiller jeg meg svært kritisk til at ledelsen på de siste kvartalspresentasjonene har hold fast ved at guidingen for 2020 står ved lag. Jeg føler meg rimelig sikker på at de baserer sine standpunkt på noe. Og ettersom hele guidingen er basert på et betydelig salg av Cysview, så må det være at de kjenner til at der vil bli utplassert et svært høyt antall flexiscope de nærmeste månedene eller så må de ha fått signaler om at brukerfrekvensen på allerede utplasserte scope er på full fart opp.

Vi vet jonat der er utplassert tilstrekkelig med scope til at den kapasiteten disse scopene representerer vil kunne dekke opp for guidingen, forutsatt at brukerfrekvensen øker dramatisk.

Forøvrig enig i at en innfrielse av guidingen for 2020 vil ha mye å si for den videre utviklingen gjennom 2021.

2 Likes

Henter over fra TA-tråden.

Hva slags omsetningstall må vi se i 2020-2020 for å forsvare en market cap på 2,5 milliarder i februar 2021? Kommer ketchupeffekten?

2 Likes

^-- Noen med finansielle muskler & abo som kan gi oss noen highlights fra artikkelen over? :stuck_out_tongue:

1 Like

Vi kan vel ikke gjengi for mye av slike artikler så har valgt en liten del av den som passende da dette ikke er noe nytt ift hva Hansson har uttalt om PHO til media siste 18mnd.

Aksjen nådde 102 kroner på det høyeste i forrige uke, som også var det du mente Kina-avtalen alene var verdt da Hegnar.no hadde en nyhet på det 1. juli i år. Hva mener du aksjen er verdt nå?

– Jeg er ikke selger av aksjen! Om PHO er i 50 kroner eller 100 kroner, er ikke det som er viktig for meg. Når ketchupeffekten begynner, ser vi fort 200 kroner. I’m in for the long term! USA er the main driver i PHO. Jeg kommer til å sitte i PHO til det enorme potensialet som er i aksjen er tatt ut. No more comments, svarer Alexander Hansson.

Og siden FA brukte “Photocure Investors” som en del av deres humor på baksiden av deres tidning forleden dag tror jeg ikke jeg bør være den som gjengir mest:grinning::grinning:
De har nok et par journalister i gruppen.

9 Likes

Vi kan ihvertfall trygt si at aksjen er i ferd med å bli en riktig så het potet :slight_smile:

6 Likes

http://dnb.meetmax.com/sched/event_58613/__agenda_cp.html

Daniel Schneider. Får vi vite noe mer konkret om Asia satsningen? Vil han antyde noe om Cysview/Hexvix og scope salg? Vil han endelig komme igjennom til blårussen med fakta om hvor stort markedet er i USA og at ingen andre kan sammenligne seg med diagnostikk/surveilance resultatene til Photocure? Og hva med Cevira?

Vi får se i morgen…

1 Like
5 Likes

fin reklame:clap::+1:

1 Like
1 Like

Hvor mange nye scope er ført opp på Cysview.com dette kvartalet?

Det er lenge siden jeg har sett noen oppdatering, begynner å bli litt bekymret for utplasseringstakten.

(Og ja, jeg vet at ikke alle klinikker føres opp, at det hender at det føres opp i bolker sent i kvartalet, og at flexi scope til eksisterende kunder som allerede er ført opp ikke registreres)

Likevel burde det tikket inn minst en oppføring i uken i snitt. Og jeg tror vi er et stykke unna dette.

2 Likes

Det er oppført 7 stk hittil.

Men jeg har en teori, i q3 ble det oppført 14skop på CC, det ble faktisk utplassert 23. Flexiskop utgjorde 8 av de 23 og selv om vi ikke vet skal en ikke se bort fra at de fleste av de 8 gikk til allerede eksisterende CC klinikker.
Poenget mitt er at en skal ikke se bort fra at vi i q4 for første gang kan se en overvekt av flexiskop kontra rigide.
Men, åpenbart er det ønskelig med langt flere enn 7stk i q4 på CC. Minner om at det en desember kveld ifjor kom 8 klinikker på en og samme kveld. 6 av dem var rett nok VA hospitaler, men kanskje noe lignende inntreffer også i år, jeg vet ikke.
Men, opplagt skop trenger vi mange flere av, men CC er ikke styrende, det beviste q3 til gangs.

Bare en teori og jeg ikke bekymret, men skulle gjerne sett et par skop på CC denne uken.
Og så er det noe med å se utvikling over flere kvartaler og ikke vektlegge et enkelt kvartal for mye. Kanskje q4 kommer ut med eks. 18 skop.
Q3 og Q4 tilsammen vil da gi 41, altså et snitt på over 20 siste to kvartaler.

7 Likes

Her er hele artikkelen :upside_down_face:

8 Likes

Vi er inne i siste del av 2019 og står foran året 2020. Året hvor ledelsen har guidet en kraftig vekst i omsetningen av Cysview i USA. Ja, den guidede veksten er såpass kraftig at en del sliter med å tro at PHO vil evne å innfri guidingen.

Men hvem er best i stand til å vurdere hvorvidt selskapet vil evne å innfri? Selskapet har en CFO som har tradisjon for å dempe ned forventningene CEO har skapt. Men i tilfellet med guidingen for 2020 har denne forsiktige CFO faktisk gått ut og støttet ledelsens optimisme. Noe som tilsier at ledelsen har rimelig god kontroll på hva som vil skje utover i 2020.

Dersom guidingen skal oppfylles så er det klart at bruken av allerede utplasserte scope må økes. I tillegg må det ligge an til at vi får en kraftig vekst i utplassering av nye scope.

Ser man på nyregistreringer på Cysview.com kan man få inntrykk av at utplasseringstakten har vært urovekkende svak gjennom inneværende kvartal. Når ledelsen likevel fastholder sin guiding så kan jeg ikke skjønne annet enn at det er en meget stor forskjell på det inntrykk man kan få fra Cysview.com og det som i realiteten skjer ute i felten.

Jeg har hele tiden fremholdt at sykehus i USA ikke anskaffer scope for å bruke dem som støvsamlere og avanserte stumtjenere. Utstyret er anskaffet på bakgrunn av at sykehusledelsen er blitt overbevist om at BLC er nødvendig å kunne tilby blærekreftpasienter, for ikke å si at de er overbevist om at BLC blir ny SoC for blærekreftbehandling i USA. Og i så tilfelle så er der all mulig grunn til å tro at vi utover i 2020 vil se en betydelig økning i brukerfrekvensen på allerede utplasserte scope, samt at den kraftige veksten i utplasserte scope vi har sett gjennom 2019 vil fortsette i enda sterkere grad utover i 2020.

Enn så lenge mener jeg det er all grunn til å ta ledelsen sin guiding på alvor. I så tilfelle burde det også berede grunnen for en betydelig stigning i aksjekursen de kommende året. Enn så lenge er det mulig å komme seg inn på 80 tallet, men hvor lenge det vil vedvare er umulig å si.

Er meget fornøyd med utviklingen gjennom 2019 og ser frem til et enda heftigere 2020 som PHO aksjonær!

5 Likes

Handlingen i aksjen har roet seg litt, men Noen handler i hvert fall stort. Det gikk bare sekunder fra denne salgsposten poppet opp til den gikk.

4 Likes

Store blokker er interessant! Vi må vente til topp 50 om halvannen uke for å sjekke de der. :slight_smile:

2 Likes

Slo meg plutselig at jeg hadde gått og forestilt meg at vi og fikk podcast med Photocure i går, men de var visst ikke på den lista

1 Like