Diskusjon Triggere Porteføljer Aksjonærlister

PCI Biotech - Småprat 3 2020 (PCIB)

Det ble jo meldt om mulig forsinkelser pga Covid-19 om jeg ikke husker feil. Covid-19 har påført mye ekstra kostnader og forsinkelser på kort tid generelt i ulike bedrifter og det kan fort være at det er tilfelle her også. AZ må ha noe stort i tankene når de på tross av disse tingene velger å fortsette å bruke tid, ressurser og penger på PCIB. Tid er penger for bedrifter og straks man ser tegn til at business caser ikke har sjans til å oppfylle mål så termineres de så kjapt som mulig. Ingen av selskapene ønskes å kaste bort tid og penger.
Så er fortsatt optimist her å.

5 Likes

Min teori om hva som foregår her er at AZ er interessert, men ikke på langt nær så interessert som en del her tror. AZ er et gigantisk og supervellykket big pharma, som har vanvittig mange jern i ilden allerede, så fimanac tror jeg er noe de ser på som en fiffig teknologi som kan være nyttig i flere sammenhenger, men inne noe must have.

Så de driver med uthaling for å utmatte PCIB som de vet har 2000 hylende småinvestorer som ringer de ned døgnet rundt så de ikke får tid til å jobbe med det de skal gjøre en gang. Kan godt tenkes at de har uttrykt seg ovenfor PCIB som ga det lille selskapet god grunn til å håpe at noe er i mål til 1. juli, men så kommer de hele tiden opp med nye detaljer og mikkmakk.

Hør fra 15 minutter og utover i dette podcastet, er noe av samme greia:

https://www.facebook.com/1682688231948982/videos/etter-oljen-8-wavefoil/270394700814095/

16 Likes

Det er vel de mest trofaste som strengt tatt er minst troende til å lette på seg etter en melding som objektivt sett var relativt nøytral. Man må nesten forvente at det også er en viss korrelasjon mellom antall akkumulerte aksjer og den generelle innsikten i mekanismene på børsen. Har medlidenhet for de som eventuelt blir tvunget til å selge, men man har strengt tatt hatt lang tid på seg til å ta grep på høye nivåer. Risiko må hver enkelt styre og ta konsekvensene av. Så også dersom man ikke har robustheten til å vente av stormen og se noen måneder frem i tid.

6 Likes

Denne er helt spot on @Gunnersaurus.
Kommunikationen fra selskapet er under all kritikk. Dette har de fått å vite før - nu må de ta dette til seg.

Alle oss investorer vet at biotec er risikofyldt. Derfor skal selskapet ledelse operere med den forståelse at konsistens og sikkerhed i kommunikationen skal vise at selskapet ledelse har stål kontroll på processerne.

Det man sier skal man gjøre - hvis ikke, så hold kjeft.

Nu sitter vi alle tilbage med en følelse av usikkerhed med hensyn til forhandlings processen. Og årsaken til dette er de udsagn om melding innen 30.06. som PW har kommet med, denne melding og Ronny sin klodsede e-mail.

De må begynne å forstå at denne berg og dal bane kurs udvikling sliter på aksjonærer. Og det er ikke bare de "hysteriske kællinger " skyld. Alle har et ansvar i å utvikle Norsk biotec, og til dette trenger vi seriøse investorer og ledelse med stål kontroll.

Til oplysninger jeg økt porteføljen, og jeg kommer ikke til å selge en eneste aksjer før vi har en avtale med AZ.

56 Likes

Takk savepig. 1,2 millioner er selvsagt her ok volum, men tenkte mot fall på nesten 1/3 av verdi på en dag mot dette volum. Det har vært dager med ok volum før 30% ish oppgang har kommet. Nu EN dag på ok volum og barbert kurs. Det syntes jeg var historisk kost og noe jeg ikke har sett før.

Ja nu kan alt bare bli bedre :partying_face:

Og @FiloD dette kan du :muscle:

1 Like

Absolutt all oppgang som har skjedd fra ca 40 kroner og videre har vært uten at man har sett omtrent en eneste aksje bytte plass på topp 50. Så det er umulig å være enig i at en bevegelse som i dag er særlig overraskende.


Jeg skulle ønsker de bare hadde hatt alvorlig mye sterkere fokus på gallegangsstudiet når de kommuniserer ut, og også hatt en sterkere regi i å faktisk børsmelde fremgang som vi selv kan finne på åpne kilder, slik at det kan være med å opprettholde en positiv nyhetsflyt rundt selskapet.

Taiwan tatt studiet inn i sitt register? Ja men så børsmeld det. Taiwan endret status fra godkjent til “ongoing”, ja men så børsmeld for all del det og. Ingen grunn til å være beskjeden.

60 Likes

P.W. har ansvaret for å føre forhandlnger på selskapet/Pcib sine vegne. Ikke du.
Du vet ingenting om disse hemmlige/vanskelige forhandlingene på PCib sine vegne. Det vet P.W. , og han står ansvarlig over for aksjeeierene, inkl. OCC. Og P.W. gjør nok mer enn du gjør for vårt felles beste.
Dette/disse forhandlingene er nok ingen spasertur i parken.
Min antagelse er at vi får bonus for disse dagene på overtid, etter hvilke inntrykk jeg har fått av P.W. sin kompetanse.

3 Likes

Ja enig i det @Savepig og få de til å få ut fingern å få publisert fimaVACC i en high-level tidskrift som var guidet 1H2020 som en milestone.

At denne ikke er kommet er meget kritikkverdig!!! men tar den gjerne på fredag :innocent:

6 Likes

@Savepig

Helt enig, og hvist det er sånn at det vi forhandler om er mere omfattende end først trudde, så meld det.

Disse to helt blanke linjer sier ingenting

16 Likes

Vi fikk 6 måneders straff for å overfylle mailboksen og blokkere telefonen til Ronny.
Det er velfortjent straff.
Men vi kan bli benådet.

7 Likes

6mnd. betinget dom sammen med shortere og stop loss haier, jo takk skal du f… meg ha :joy:

5 Likes

Slik sett er meldingen ikke annet enn å stilne hylingen littegrann.
Forhandlingene kunne selvfølgelig slik sett vært avsluttet på dato.
Utsettelse betyr ikke annet enn at de som forhandler på Pcib sine vegne vil gjøre en så god jobb som mulig. For OC.C. og for andre aksjonærer.
Melding kan komme innen 6 måneder, - og hver dag som helst.
Slike forhandlinger er tøffe og slitsomme. Ikke noe som trekkes ut for moro skyld.

5 Likes

zzzzzzz

Kanskje to paralelle virkeligheter som går frem av dette teaterstykket.

  1. Aksjonærene har tunnelsyn og ser bare kritikkverdig guiding , selv om årsakene ikke er kjent.
    Dette blåses helt ut av virkeligheten og omdanner en melding med lite negativt i seg selv til å fremstå som at PCIB ikke er noe å satse på.

  2. De som har vært involvert i prosessene så langt har observert flere avtaler blitt ferdige men har fått flere ønsker fra flere indikasjoner som de vil ha med i pakken (etter den siste utvidede testen i andre lokasjoner enn kreft).
    PCIB kan godt ha vært selskapet som tok inisjativ til å forlenge prosessene ut 2020.

Saken er den at vi vet nesten like lite før den siste meldingen som etter men det som har endret seg er bekreftelse på at partene fortsatt forhandler.

AZ formoder jeg er minst like interessert i delivery løsningen fra pcib som tidligere.

Helt svimlende kursfall i dag.
Mange års arbeide blåst bort på noen timer men mye kommer nok raskt tilbake for dette er århundrets overreaksjon.

12 Likes

Enig i at meldingen var vel “løst” formulert. Vi ble ikke så mye klokere, men vi vet heller ikke noe om hvorfor de skrev det slik.

Årsaken til utsettelsen kan være alt fra en due dilligence som tar tid (positivt), via tung byråkratisk mølle i AZ (nøytralt) til uenighet mellom AZ og PCIB (negativt). Jeg tror at de mente de skulle bli ferdige snart da vi ikke hørte noe pr 30.06. men at de nå ser at det tar lengre tid. Ferieperioden og/eller andre årsaker gjør at jeg tror det blir iallefall august før vi hører mer. Så får vi håpe at en god nyhet eller to fra Chem/Asia og/eller Vacc kan holde motet oppe hos de som trenger det gjennom disse sommerukene :slightly_smiling_face::sunglasses:

9 Likes

Nei. Det er ingen løgn involvert. Det er bare 2 veldig ulike parter ift størrelse og makt. AZ er en hierarkisk kjempeorganisasjon, og de sitter med de fleste kortene.
Å si at alt guides på halvår er i beste fall misvisende. Det er ikke en guiding når AZ har fått 6 mnd, det er en konkret avtale. Og nå er denne avtalen forlenget med 6 mnd. Det er heller ikke en guidet lengde, det er den faktiske varigheten.

Okay, nu spekulerer vi bare. AZ er også interesseret i VAC, men den afdeling som skal se igennem potentialet med fima Vac er i forvejen overbebyrdet. Grundet arbejdspres med vac mod CoVid19. Kunne det være plausibel begrundelse for udsættelse?

2 Likes

Det er lett å tenke at mange solgte i dag, men det var faktisk like mange som kjøpte. Bl.a meg.
Tenk over dette - Er aksjen et bedre eller dårligere kjøp på 50 i morgen enn 70 i går ?

13 Likes

Sannsynligheten for melding “any day” uteblir iallefall noen uker , og jeg tror lengre … og det tekniske og negative rundt aksjen nå, så kan man kanskje si 50 er en dårlig inngang … spørs jo akkurat hvor long man er :slight_smile:

Men at pcib KAN bli solgt for styggmye penger kan også skje … men jeg tror ikke " any day" sånn midt i ferien nå …

Når sant skal sies så har selskapet sluppet billig unna negative røster i 2020 grunnet en solid kursutvikling i kjølvannet av at AstraZeneca sitt navn kom krypende ut av hatten. Når markedsverdien til PCI Biotech nærmet seg 3 milliarder var det naturligvis vanskelig å kritisere noe som helst! Men, i denne perioden har de altså fortsatt å skyve milepæler foran seg på kvartalsgjennomgangene. Fullstendig glemt, på grunn av all støyen rundt AstraZeneca, er fimaVACC publikasjonen som allerede er 14 dager forsinket . 6. mai 2020 ble Q1 resultatene presentert . Selskapet valgte da å stå på 1H 2020 som near-term milestone på Phase I results published in scientific journal . Hva har skjedd i kulissene som gjør at en slik plan sprekker? Covid-19 var vi fullt klar over 25. mars 2020 siden det var datoen selskapet børsmeldte oppdatering rundt Corona pandemien! Det er mulig vi som ikke ser hele bildet vil få en svært logisk forklaring på dette en vakker dag, men akkurat her og nå fremstår dette bare som ekstremt svak guiding!

Ronny og Per har humret og ledd (i ulike settinger, podcast, etc.) av manglende oppgradering av hjemmesiden i snart to år (?), og joda, det er underholdende og morsomt når kursutviklingen er god, men det fremstår amatørmessig når kursen gjør svalestup! Vi har en hjemmeside som høyst sannsynlig ruver øverst på en kåring blant de svakeste nettsidene til børsnoterte selskap som hører hjemme i Norge. Og det er i utgangspunktet en «minor issue» men det viser tydelig hvor lite fremdrift dagens ledergruppe evner å gi oss! Tid er penger! Og tid er noe en kreftpasient ikke kan få nok av – ergo har vi et ansvar i å få vår behandling hurtigst mulig til markedet. Vi trenger «progress» - vi behøver en offensiv ledelse som fremstår karismatiske og trygge. Det skinner gjennom at stotrende mytomaner er den rake motsetningen av det vi skulle ønske i denne fasen. Med all respekt å melde så synes jeg 2020 har vært et riktig dårlig år av selskapet, og da spesielt av Per Walday i sjefsstolen. Presentasjonen de holdt på ABGSC Life Science Summit (26. mai 2020) eksempelvis, var ikke oppdatert siden Q4 2019. Det synes jeg var pinlig – men vi aksjonærer måtte naturligvis unnskylde selskapet siden de var travelt opptatt med forhandlinger på dette tidspunktet (cirka sitat fra en i menigheten på Tekinvestor)! Ledelsen er blitt avkledd så utrolig mange ganger, jeg kunne listet opp haugevis av mindre heldige opplevelser. Det kommer ikke noe godt ut av det så jeg skal la være. Poenget mitt er at tabbekvoten er brukt opp!

Nå håper jeg RELEASE snart gir oss noe snadder for å veie opp for skuffelsen rundt pågående prosess med AstraZeneca. Misforstå meg riktig – utfallet av topp 10 samarbeidet kan fremdeles ende godt – men denne farsen av en kommunikasjon vi har vært vitne til håper jeg vi aldri ser igjen. Hvis Taiwan/Sør Korea får innrullert pasienter, USA får kontroll over Covid-19 slik at de kommer i gang med innrulleringen, klinikkene aktiveres som perler på en snor, hjemmesiden oppgraderes, clinical trials oppdateres hyppigere, og informasjonen generelt sett kommer ut til aksjonærene til riktig tid, så ser jeg positivt på at eksisterende ledelse fortsetter. Jeg forventer derimot at ermene er brettet opp og at en proaktiv tilnærming benyttes fremfor den tilbakelente «det kommer når det kommer» holdningen. Ronny Skuggedal bør absorbere en kraftig dose med selvkritikk og slutte med flåsete kommentarer når selskapet bommer såpass mye på korrespondansen til markedet.

Nå foreslår jeg at vi forsøker å se fremover og satser på at ledelsen gir oss mye å glede oss over i H2 2020? Jeg har i det minste fått blåst ut litt frustrasjon og håper jeg slipper det på en stund. Trives best med å dele ut ros, tro det eller ei.

42 Likes