Diskusjon Triggere Porteføljer Aksjonærlister

Russland/Ukraina debatt

Selve dronene er bare en del av et system som må bygges ut. Det behøves en mengde små radarer til å oppdage målene. Det behøves kontrollstasjoner for å dirigere dronene til målene. Dronene må utplasseres og serves av mannskaper osv.

Dronene som bygges er bare ammunisjonen. Ukraina etablerer nå en produksjonskapasitet for fremtidig behov, og bufferlager bygges frem til resten av systemet er bygget ut.

2 Likes

EU-ledere: Gjennombrudd i EU-toppmøtet om russiske midler

1 Like

USA - Venezuela er i utg punktet off topic her.

Men i lys av at Trump synes for sterkt fokusert på sitt «vennskap» med Putin (som han kaller det) er spenningsoppbyggingen USA-Venzuela av betydning.

Venezuela støttes varmt av Putin/Russland, og dersom det kommer til åpen konfrontasjon mellom USA og Venezuela, kommer Trump og Putin på direkte kollisjonskurs.

Pskov er Putins/Kremls talsperson og han kommer nå med en ganske direkte advarsel til USA om å holde seg i skinnet overfor Venezuela:

Monroe-doktrinen står sterkt i amerikansk bevissthet. Den har vært en hjørnestein i amerikansk utenrikspolitikk i ca 200 år (siden den ble formulert i 1823). Går i korthet ut på at den vestlige halvkule er US-interessesfære, og ingen utenforstående makt har noe med å blande seg. I praksis blande seg opp i hvordan USA styrer og steller ift de øvrige stater «in the Americas».

Om Russland legger seg opp i hvordan USA agerer overfor Maduro/Venezuela, kan det føre til at at Trump løsrives fra sitt vennskap eller avhengighet av Putin eller hva det er som gjør han så soft ift Putin.

Kan føre til Trump setter virkelig press på Putin om at han må oppgi noen av sine grunnleggende krav, mest aktuelt kravet om overføring av Donbass til Russland.

6 Likes

Tusk sier at:

«EU-lederne er blitt enige om jobbe videre med opsjonen om å finansiere Ukrainas krigsinnsats i 2026 ved hjelp av de russiske milliardene, i stedet for å finansiere dette gjennom. EU-lån»

Litt overdrevet å kalle dette for et gjennombrudd?
Europeiske ledere har allerede i ca 2 år diskutert mulig bruk av selve kapitalen i de frosne midlene. Uten å komme frem til et reultat. Å bli enige i dag om å jobbe videre med denne muligheten/ opsjonen er knapt noe gjennombrudd.

1 Like

Russisk drone viste sterk interesse for et lag med utenlandske journalister på besøk med ukrainsk beskyttelse nær frontlinjen ved Kostyantynivka.

Den medfølgende presseoffiseren handlet resolutt og skjøt med sitt eget våpen ned dronen:

https://x.com/KaterynaLis/status/2001322875316207649

4 Likes

Trump kommer aldri til å sette “virkelig press på Putin” .

5 Likes

Skal ikke dra det for langt off-topic, men om Epstein-filene inneholder det samme som det putin eventuelt har som pressmiddel vil jo pressmiddelet være borte :man_shrugging:

3 Likes

Sitter i alle fall langt inne å legge tilnærmelsesvis samme press på begge parter, for å få til en avtale.

**

Siden jeg begynte ‘off topic’: La oss styre utenom å la diskusjonen gli over i Venezuela generelt, og Trumps ‘svakhet’ for Putin generelt.

4 Likes

Men litt om ruzzland sin skrumpende økonomi kan vi jo poste:

Likte den karikaturen godt :smiley:
Edit:
En uke var da usedvanlig kort tid, kanskje det bare koker bort i julefeiringen :man_shrugging:

7 Likes

Ukraina har vært rimelig offensive den siste tiden. Nå ved Lyman, litt tidligere Kupiansk. Også gjør de Svartehavet og Azovhavet utrygge for russiske skip.

Ukraina legger såpass med press på Russland at det blir verre for Trump/Vance å skulle gå altfor hardt ut mot Ukraina i fredssamtalene som nå føres.

9 Likes

Den russiske marinen er i alle fall ikke på offensiven.

5 Likes

Ukraina tok ut litt russisk utstyr på Krim. Og har altså bilder fra FPV-droner. Hvordan de fikk dem dit og hvordan de har dekning på dem? Starlink? Russisk 4G? :thinking:

10 Likes

EU støtter Ukraina med lån på over 1000 milliarder kroner.

23 Likes

Dette var innlegg nr.5203 (postet igår).

Trump har nå signert lovvedtakene fra Repr Hus og Senatet. Avklart at loven sikrer mil bistand fra USA til Ukraina med $ 400 millioner pr. år for årene 2026 + 2027:

Som fremgår av artikkelen (og av tidligere innlegg her) inneholder loven bestemmelser som begrenser POTUS’ adgang til å uten videre stanse den løpende delingen av etterretnings informasjon med Ukraina, samt hans adgang til redusere antall US soldater i Europa.

Loven autoriserer også bruk av inntil $ 175 millioner til mil bistand til de 3 baltiske statene.

7 Likes

Baggrund og taktik i sortehavet :partying_face:

Og Kupiansk :+1:

[quote=“Christian, post:5271, topic:42543”]
Ukraina tok ut litt russisk utstyr på Krim

:+1: :+1: :+1: :+1:

https://www.reddit.com/r/UkraineWarVideoReport/comments/1pqaq8a/better_satellite_imagery_of_the_kilo_class_6363/

Konstantin – Ægte news inside Russiiiiiia

Dagens Pollental :coffin:

Slava Ukraini :ukraine:
Slava Zelensky :ukraine:

Dansken

5 Likes

Nyheten tåler vel en liten gjentagelse, her med Aftenposten sin oppdatering. Fint om det nå kan bli litt ro om finansieringen og fokus på den militære og humanitære delen av støtten.

:eu: :ukraine:

6 Likes

Dette anses av mange som et enormt nederlag for EU.

Så jeg vet ikke om du ser på det som gladsak eller hva?

1.220 eliminerte russiske soldater siste døgn - fortsatt høyt nivå.

Supplerer med artikkel i Kyiv Independent om dette:

3 Likes

Tror fremgangene i Kupyansk var ganske så avgjørende for å få sikret 1000 milliarder i lån.
Selvsagt helt avgjørende for å sikre at Ukraine har penger til å drive landet, statskassa i Ukraina hadde vært tom i april, og kanskje allerede i Februar, det var en seier i grevens tid vil jeg påstå. Det viser at Ukraina kan slå russerne et sted. Og da er logikken opplagt at kan man slå russerne et sted er det selvsagt mulig å slå de andre steder, og drive de tilbake, også fra byer. Pokrovsk?

10 Likes