Diskusjon Triggere Porteføljer Aksjonærlister

Russland/Ukraina debatt

Ukraina tar hevn.

9 Likes

Lett å bli nedtynget av så mange andre kriser, og det er jo bekymringsverdig at en nyhet som at de nye Oreshnik rakettene nesten ikke er å finne i det vestlige nyhetsbildet. Burde jo vært ett godt argument for å gi Ukraina Tomahawk eller lignende. Men foreløpig ganske stille så vidt jeg kan se.

Og ruzzerne fortsetter å blø ved fronten:
image

4 Likes

Om angrepene med medium range ballistiske missiler:

interview with Trump for The New York Times

… I have an obligation to see if I can save lives. We’re doing the best we can. I don’t have a timeline," Trump said.
He also said he was not prepared to promise an increase in US support for Ukraine if Putin continues to refuse a ceasefire."

Denne uthalingen vil bare fortsette i samme stil med Trump i 3 år til …

10 Likes

Det ballistiske «Oreshnik» missilet ble skutt opp fra utskyting stedet Kasputin Yar, i Astrakhan oblast (NV for Kaspiske hav). Dets bane mot Lviv er markert med en rød strek fra høyre billedkant, tvers over mot Lviv nær venstre billedkant.

Astrakhan ligger her (trykk lå linken og kart kommer opp):

Oversikt over hvilke våpen russerne brukte i angrepet mot ukrainske mål natt til i dag:

En annen artikkel med god oversikt over angrepet:

Grafikken øverst i dette innlegget er hentet herfra:

**
Såvidt jeg forstår (kan ta feil) er Oreshnik missilet av en type som kan brukes til å levere atomvåpen og/eller uansett fanges opp av de vestlige avanserte varslingssystemene som skal fange opp et påbegynt russisk angrep med atomvåpen.

Dette innebærer at når f eks amerikanerne oppdager at slikt missil er avfyrt, så aktualiseres den amerikanske doktrinen om evt gjengjeldelsesangep iverksatt.

For å unngå ww iii startet ved «misforståelse» er det system med gjensidig varsling mellom Russland og vestlige atommmakter. Det går ut på at den part som skal avfyre missilet på forhånd varsler den annen side om planlagt launch.

Oreshnik har kun vært brukt i krig 1 gang tidligere. Det var da russerne fra Kasputin Yar den 21 11 2014 avfyrte 1 stk Oreshnik som traff Dnipro. I det tilfellet ble det offentlig kjent at Russland faktisk hadde varslet USA kort tid før avfyring.

Zelensky gikk ut offentlig den 08 01 2025 med info om at han fra USA hadde mottatt varsel om nært forestående massivt angrep på Ukraina.

Mitt tips er at amerikanerne fikk 1-2 dagers varsel fra Russland om avfyringen av Oreshnik missilet, og ASAP varslet ukrainske regjeringen om forestående massivt angrep.

**
Oreshnik mot Dnipro den 21 11 2024:

**

Ukraina har altså lenge vært klar over trusselen Oreshnik missilet representerer.

Den 31 10 2025 offentliggjorde Ukrainas spesialstyrker (fra HRU og SBU) at man på uspesifisert dato og på uspesifisert måte hadde ødelagt 1 stk de 3 stk Oreshnik missilene som befant seg på Kasputin Yar.

Da var det altså 2 stk igjen, og 1 av disse ble inatt brukt mot Lviv.

8 Likes

Missilet er laget for å levere flere individuelt manøvrerende atomstridshoder, og er nøyaktig nok til det. Til konvensjonelle stridshoder ser nøyaktigheten ut til å være for lav. Og de som har blitt brukt har vært uten noe sprengstoff. Man har da bare den kinetiske energien, som krever svært høy presisjon mot de fleste mål.

Å bruke et ekstremt kostbart missil med liten effekt, er enten prøveskyting for våpenutvikling eller et forsøk på å skremme vestlige politikere.

9 Likes

Blir jo depressiv alt det man leser og hører, men det bør vel leses likevel
image
PS Det tallet på 350 bUSD er vel bare tatt ut av luften som så mye annet

3 Likes

farlig å prøve korreksjon på de påståtte 350$ milliarder … tenåringen kan bli illsint !

8 Likes

Riktig tall er vel et sted mellom 20 - 25 mrd USD, og mesteparten av de pengene er jo innkjøp fra amerikanske leverandører og ting fra overskuddslagre.

Men om han mener at tallet er 350, så er det vel 350 som er riktig i den forrykkede verden vi er i nå.

1 Like

Klar over disse forholdene, og i etterkant av Oreshink’en som ble avfyrt mot Dnipro den 21 11 2024 ble nedslagsstedet analysert. Konklusjonen var at missilet sannsynligvis var uten sprengstoff:

Reuters melding publ 26 11 2024:

https://www.reuters.com/world/europe/new-russian-missile-fired-ukraine-carried-warheads-without-explosives-sources-2024-11-26/

Å bruke noe dårligere enn Oreshnik når boligen til selveste Vladimir Vladimirovitsj Putin angivelig er blitt angrepet er vel en presidentfornærmelse
Svaret er da at kjæledeggen til Putin bør brukes. Kanskje for å få vestlige ledere til å hoppe i stolen
Putin har alltid vært en bløffmaker og løgner . Han ville ikke hatt den posisjonen har har hvis ikke han var det.
Han har vært utrolig flik til å manøvrere seg fra i systemet. Det skal han ha.
Men han har også hatt en tendens til å gjemme seg hvis det virkelig røyner på, ikke ulikt Stalin det heller

1 Like

Oljetankeren «Olina» ble skip nr.3 i skyggeflåten som USA beslaglegger ila en ukes tid:

https://x.com/NOELreports/status/2009632456857850087

Kremls talsmann Pskov mener det ikke spiller noen rolle hva ulike aktører gjør ifm sanksjonene.

«De vestlige sanksjonene tar sikte på å svekke Russland, men Mor Russland blir bare sterkere av de idiotiske og symbolske sanksjonene»

4 Likes

De terroriserer nå sivilbefolkningen i Kyiv bare kraftigere og kraftigere
Klitschko er så urolig for strømforsyningen at han anbefaler å reise fra byen hvis mulig

Hele artikkelen er åpen, og vel verdt å lese. Kunne like godt vært posta i Grønland-tråden, men tar den her.

" Vil Europa, så er Europa fullt i stand til å avskrekka og halda Russland i sjakk – og til å stå ved dei prinsippa me sjølve har lagt til grunn for å verna oss mot makt utan band.

Det me står framfor no, er ei skjebnestund. Ei stund der me kan velja feigskap. Ei stund der me kan velja å kasta over bord alt me har bygd sidan 1945. Ei stund der me kan velja å leggja makta i hendene på stormakter, galningar og autokratar. Me kan velja Wienerkonserten. Me kan velja Berlinkonferansen i 1884. Eller me kan velja å gjera Europa sterkt – til eit fyrtårn for statsrett, folkerett og samhøyr i ei verd merkt av egosentrisme, stormannsgalskap og grådigheit.

Å ta det rette valet vil kosta. Det vil kosta pengar. Det kan kosta liv. Men framfor alt vil det kosta noko me lenge har klamra oss til: eit underdanig politisk tankegods, nært gjennom åtti år med valt eller innbilt avhengigheit av USA."

7 Likes

Nå underdriver du like mye som Trump overdriver :stuck_out_tongue:

image

So far, the United States has actually disbursed $83.4 billion in funding and equipment, some of which Ukraine will have to repay with added interest.

Artikkelen er fra mars 2025, så det faktiske brukte beløpet er nok endel høyere.

WTF: Her påstår Trump at Russland og/eller Kina straks kommer til å okkupere Grønland.
Trump mener derfor det haster for USA å komme russerne og/eller kineserne i forkjøpet:

Karakteristisk nok unnlater Trump å nevne at USA allerede har en mil base på Grønland.
Heller ikke at USA tildigere hadde 6-7 andre mil baser der - men har nedlagt dem.

Gitt at det foreligger reell trussel om at Grønland blir okkupert av Putin eller Xi, ville neppe Danmark sagt nei til en haste-gjenåpning av noen US mil baser.

**
Hele denne Grønland historien stinker iflg meg.
Må være minst en skjult agenda her.
Evil foreslo mineraler, sjeldne jordarter mv. som skjul agenda.
Men det må være noe annet eller noe utover mineraler?
Okkupasjon av Grønland ble veldig raskt et spm om USAs sikkerhet, iflg Trump.

4 Likes

Det er en egen tråd om Grønland, men hvis du tenker deg om, dette er en fin avledning fra å måtte snakke om Venezuela, Ukraina eller andre ting.

4 Likes

Det snakkes i kortene.

Vel, vi kan jo se på hva som blir oppnådd med alt denne Grønland-posinga:

  • Det skaper en europeisk krise, som tar fokus bort fra den feilede fredsprosessen i Ukraina, hvor Trump ikke klarer å lage fred

  • Det tar til en viss grad fokus bort fra Epstein-filene

  • Det tar fokus bort fra at det ikke er noen god oppfølging til 1st strike i Venezuela

  • Alt som skjer utenriks tar fokus bort fra lave approval ratings hjemme osv…

Hvis du vil spekulere i motiver ut over “land fordi jeg synes det er tilfredsstillende å eie land”, så er å skape splid innad i Europa (som er denne US. adminsitrasjonens ideologiske fiende) et halvgodt bet.

Ev. så er det en rambukk for å få USA ut av NATO, som med DJTs statement lenka til over vel burde være passe avliva som konsept / tanke, i hvert fall med US som deltaker?

Personlig tror jeg det er business as usual, altså ingen plan, og make it up as you go.

18 Likes

Jeg visste ikke at de rekrutterte folk derfra også, men de tar vel alt de kan og der har de jo folk med erfaring fra krig.

6 Likes

Jeg tror nok man er mer interesert i å få tak i folk som ikke noen erfarng av noe som helst.
Irakier som har erfaring av krig blir mye vanskligere at kontrollere og lure at gå først.
Dumt at sløse sin egen befolkning i selvmordsuppdrag da man kan sende ut andre uten at behøva å tenke på noen klaomål om ersættnin etc.

4 Likes