Kort tråd om undertrykkelse av kritikk mot putins krigføring, hvor tydeligvis mange skjønner at dagens strategi ikke funker.
Og som en liten service til @WernerVonHaussenberg kopieres inn teksten fra en kommentar: I am blythe to imagine a bitter, embattled, utterly impotent Putin raging, “Quinctilius Varus, give me back my legions!”, echoing down the cold empty halls of his ill begotten Cape Idokopas palace to the specter of a long defunct Gerasimov.
Norge er fremdeles en del av en militær allianse, med en marine som selv uten USA kan nekte den russiske marinen adgang til mange av våre områder. Norge må bidra til denne havgående flåten med skip som kan operere i lengre tid til havs. Hvordan disse skipene bør se ut, og hvilken offensiv og defensiv bevæpning de bør ha, er det jeg tenker er den viktigste diskusjonen.
Med økt pris for olje og gas, er det smart av ukraina og skape stor usikkerhet rundt Russisk olje.
Nå er det ingen som tørr å forhåndsbetale for lange leveranser. Så da blir det fortsatt vanskelig for Putin å finansiere krigen.
Altså, det her er ikke egentlig kritikk av Putin, det er en som pløyer veien for at Russland kan mobilisere igjen. Det er mye billigere for Putin å mobilisere i stedet for å rekruttere, men det er upopulært.
Å ta bort 40% av russisk eksportkapasitet skaper ikke bare usikkerhet. Det gjør at Russland ikke får eksportert, ferdig snakka. Når oljen går fra 60$ til 100$, men eksporten faller med 40%, så sitter Russland igjen med noe tilsvarende det de hadde fra før av.
Egentlig gutsy av Ukraina å sanksjonere Russland nå, for
Energy shortages in Europe could hit by next month, warns Shell CEO
Russland elsker lange kontrakter, og har ofte gitt gode rabatter for lange kontrakter.( 30år er det beste de vet).
Fordi Ukraina klarer å ta bort 40% av eksporten ila en uke, Så er det ingen garanti for at du får levert noe, så da ender russland opp i spotmarkedet. ( som er bra for kina og india siden de alltid har plass til en oljelast).
Hva tenker du om timingen fra Ukraina? Litt spesielt at de gjør det nå, når de ikke har gjort det tidligere? Det er nevnt over her at Ukraina kanskje har tatt ut nok luftvern til å få droner gjennom nå. Kanskje det er grunnen.
Over hele verden har folk sett konsekvensene av krigen til Trump på oljeprisene. Når dette nå har sunket inn, drukner Ukraina sine nye tiltak litt i bakgrunnsstøyen.
For noen uker siden ville mange trolig sett annerledes på Ukraina sine oljesanksjoner.
Den britiske regjeringen har gitt de britiske væpnede styrker fullmakt til å borde skip fra den russiske skyggeflåten, dersom skipet seiler i britisk farvann, inkl den britiske kanalen:
Hva gjør Støre? Følger utviklingen nøye?
For ca 3 uker siden bordet svenske politi og kystvakt et skip fra russiske skyggeflåten rett utenfor Trelleborg, mistenkt for å frakte stjålet ukrainsk korn:
Det aktuelle skipet står på Ukrainas sansksjonsliste, men seilte uriktig under Guineas flagg.
Russerne har i årevis eksportert råolje fra Murmansk.
Senest den 10 mars 2026 siden seilte et tankskip tilhørende skyggeflåten under falsk flagg fra Murmansk til Kanariøyene og videre. Det fulgte hele norskekysten.
Barentshavet Observer skrev om dette for 2 dager siden:
Det er ikke små mengder olje som er utskipet fra Murmansk siden 2008. En artikkel fra august 2021 beskriver at det pr det tidspunktet var utskipet 80 millioner tonn råolje fra Murmansk i regi av Lukoil:
**
Ad svenskene skrev jeg uttrykkelig at svenskene bordet skipet «rett utenfor Trelleborg»
Altså i svensk farvann. Så begrenset behov for å gjenta at svenskene bordet i svensk farvann. Om svensk kystvakt og politi hadde bordet i internasjonalt farvann, ville nok nyheten fått langt videre dekning enn det aksjonen utenfor Trelleborg fikk.
**
Hovedpoenget er dette:
Dersom kystvakten/marinen/politet i de europeiske landene fulgte felles retningslinjer med overvåking, agering og evt bording av skip fra den russiske skyggeflåten der det er grunnlag for det, ville det kunne øke presset på Putins Russland i betydelig grad.
Jeg tror det er for å sende et signal, er også litt desperasjon.
Men USA er ikke UKR sin venn lengre, så da må tyngre skyts til.
Russland kunne fåt en stor opptur, men hvis 40% av oljeeksporten forsvinner, så er nytten Russland har for øvrige land mye mindre.
Hvorfor lette sanksjoner på russland når de alikevell ikke kan selge mer olje.