Jo leste hele artikkelen - derav kommentaren.
« – Hva betyr det helt konkret når du sier at det skal satses på droner i den nye langtidsplanen?
– Det betyr at vi vil styrke hvordan alle deler av Forsvaret arbeider med å bruke droner og forsvare seg mot droner. Det tilpasser vi til det norske forsvarsbehovet. Det inkluderer også opplæring av folk som kan operere dronene.»
Hva betyr styrke hvordan Forsvaret «arbeider med droner» og «ta lærdom»?
Innebærer det noe konkret utover de 150 mill kronene pr år som er «rotert inn» mot droner over en tiårsperiode tidligere?
Samt
« – Den trenger oppdatering fordi mange av de satsingene som lå i den har blitt veldig mye dyrere, og mye av det som skal anskaffes har fått lengre leveringstid. Det gjør at vi må gå gjennom finansiering og varigheten på planen, sier Støre og fortsetter:
– Norge er en havnasjon og det dyreste i denne planen er sjøforsvaret. Planen om å skaffe fregatter i samarbeid med Storbritannia, ubåter i samarbeid med Tyskland, den ligger fast og skal gjennomføres.»
Leser dette som satsingen på fregatter er største investering og blir stadig dyrere.



